Faktury można wysyłać i otrzymywać mailem

Prawne podstawy funkcjonowania systemu
Awatar użytkownika
jevkoo
Administrator
Posty: 482
Rejestracja: 2009-05-17, 19:28
Lokalizacja: Skoczów

Faktury można wysyłać i otrzymywać mailem

Post autor: jevkoo »

cytat pochodzi z serwisu podatki.biz

Bardzo ważny wyrok zapadł niedawno przed WSA w Warszawie. Skarżąca Spółka uzyskała potwierdzenie swojego stanowiska, w kwestii faktur VAT - wysyłanych i otrzymywanych - które przechowywane są u nadawcy i odbiorcy w formie papierowej, ale wysyłane są w formie obrazu w pliku elektronicznym.

Sąd stwierdził wyraźnie - zupełnie inna sytuacja występuje w przypadku, w którym faktura jest fakturą elektroniczną - przechowywaną w formie pliku cyfrowego, a zupełnie inna sytuacja zachodzi wtedy, kiedy faktura jest przechowywana u odbiorcy i nabywcy w formie papierowej (drukowana dla celów przechowywania). W tym drugim przypadku nie ma żadnych przepisów, które ograniczałyby podatników w kwestii wyboru formy przesłania takiej faktury. Podobne stanowisko zajął niedawno również Naczelny Sąd Administracyjny.

Jakie są praktyczne konsekwencje tego orzeczenia?

Jeżeli wysyłasz fakturę w formie pliku cyfrowego (np. w formie pliku pdf), zabezpieczonego przed edycją, a sama faktura zostaje również wydrukowana u Ciebie i Twojego odbiorcy, taka forma wysyłki nie może być kwestionowana. Sąd w uzasadnieniu zwrócił uwagę, że takie postępowanie nie narusza bezpieczeństwa obrotu, a przyczynia się do oszczędności i ułatwienia obrotu gospodarczego.

Zobacz pełne uzasadnienie WSA

http://www.podatki.biz/artykuly/28_14809.htm

Jakie ma to zastosowanie w DM Plaza?
Otóż każdą fakturę zamiast drukować na papierze w oryginale i kopii możemy wysłać do klienta poprzez "drukuj i wyślij email". Wydruk kopii przechowujemy w księgowości.
Funkcja "drukuj i wyślij" wymaga konfiguracji programu pocztowego DM Plaza.
Awatar użytkownika
jevkoo
Administrator
Posty: 482
Rejestracja: 2009-05-17, 19:28
Lokalizacja: Skoczów

Post autor: jevkoo »

Minister Finansów podpisał zapowiadane wcześniej rozporządzenie dopuszczającego przesyłanie faktur w dowolnej formie elektronicznej (np. mailem). Od 2011 roku funkcjonuja zatem przepisy, które usankcjonują prawnie praktykę dopuszczoną już wcześniej przez NSA i przepisy unijne.

Rozporządzenie to powstało w związku ze zmianami wprowadzonymi dyrektywą Rady UE 2010/45/UE z dnia 13 lipca 2010 r. zmieniającą dyrektywę 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej w odniesieniu do przepisów dotyczących fakturowania (Dz. Urz. UE L 44, s. 11), która ma na celu m.in. liberalizację obecnych standardów przesyłania i przechowywania faktur elektronicznych tak, aby faktury papierowe i faktury elektroniczne były traktowane w ten sam sposób.

Odpowiednio będzie również zmienione rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 ze zm.). Więcej na ten temat.

Zdaniem Ministra Finansów celem zmian jest uproszczenie obrotu tymi fakturami, tak aby faktury elektroniczne stały się realną alternatywą dla faktur papierowych. Zaproponowane zmiany stanowią propozycję unowocześnienia zasad obrotu fakturami elektronicznymi w kierunku określonym przez dyrektywę Rady 2010/45/UE, z uwzględnieniem obecnie obowiązujących przepisów dyrektywy 2006/112/WE.

Dotychczas kwestie objęte omawianym rozporządzeniem są regulowane rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur (Dz. U. Nr 133, poz. 1119).

Rozporządzenie określa sposób i warunki przesyłania faktur w formie elektronicznej oraz zasady ich przechowywania oraz tryb udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej faktur przesyłanych drogą elektroniczną.

Będzie można np. przesyłać mailem lub faxem również faktury wystawione wcześniej na papierze.

W rozporządzeniu zrezygnowano (w porównaniu do obecnie obowiązującego rozporządzenia z dnia 14 lipca 2005 r.) z obligatoryjnego stosowania szczególnych technologii przesyłu elektronicznego faktur.
ODPOWIEDZ