Backup bazy danych w DMPlaza

Moderator: jacqueline

AJP_Kuba
Ekspert
Posty: 155
Rejestracja: 2009-06-05, 07:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Backup bazy danych w DMPlaza

Post autor: AJP_Kuba »

Postawiłem nową instalację: DMPlaza 2014 + Firebird 2.5, na początek na jednym stanowisku. Wstępnie skonfigurowałem, przyszedł czas sprawdzić konfiguracje FB+DMPlaza+uprawnienia zapisu plików (te nowe windows i uprawnienia użytkowników...).
Kopii przez serwis silnika BD już dano nie udało mi się uzyskać, zazwyczaj wykorzystuję metodę "przez gbak" - generalnie wskazać położenie gbak, katalog docelowy kopii, reszta powinna być na miejscu. Ale próby wykonania kopii za każdym razem nieudane, choć niedawno na jednej z męczonych przez mnie wersji działało. Okazuje się, że Plaza znów jako jeden z parametrów polecenia backupu wysyła -IG...
Wygląda na to, że przełącznik IG wymaga, aby proces wykonujący backup był jednym podłączonym do bazy; jeśli plaza uruchamia gbak, to mamy już przynajmniej 2 podłączone procesy, i zamiast kopii bezpieczeństwa otrzymamy najwyżej komunikat (a nawet nie, bo brak przełącznika logowania zdarzeń).
Nie pamiętam, czy na starszych wersjach FB można było zrobić kopię przez "gbak -ig" jako n-ty klient bazy danych, ale nawet jeśli tak, to trzeba pamiętać, że takie polecenie utworzy kopię nawet uszkodzonej bazy. Pewnego dnia można się zdziwić - kopia jest, ale czy da się z niej wyciągnąć dane? Jak długo robiony był backup uszkodzonej bazy danych?

Aby ułatwić sobie życie, można sobie całkowicie podporządkować operację backupu:
- stworzyć plik skryptu, np. backup.bat (UWAGA! niech będzie to stałe polecenie, ignorujące parametry!)
- wskazać go jako "ścieżka do gbak", albo wrzucić w harmonogram zadań serwera/klienta
- przetestować
Awatar użytkownika
jevkoo
Administrator
Posty: 482
Rejestracja: 2009-05-17, 19:28
Lokalizacja: Skoczów

Post autor: jevkoo »

Jeśli baza danych jest zdefiniowana w program.ini jako Firebird 2.5 lub Firebird 3.0, DM Plaza nie wysyła "-ig"
Domyślne parametry dla tych serwerów to:

Kod: Zaznacz cały

-b -user /nazwa/ - pas /nazwa/ -y /nazwa/.log
AJP_Kuba
Ekspert
Posty: 155
Rejestracja: 2009-06-05, 07:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: AJP_Kuba »

Zaglądam w program.ini, sekcja DATABASE, DBSERVER TYPE=Firebird 2.5
ODPOWIEDZ