Tworzenie dokumentów PZ z faktury i faktury z PZ

Nowości związane z modułami POS, Żywienie, Magazyn
Awatar użytkownika
jacqueline
Posty: 13
Rejestracja: 2014-08-21, 21:18
Lokalizacja: O/ Gdańsk

Tworzenie dokumentów PZ z faktury i faktury z PZ

Post autor: jacqueline »

Dodaliśmy funkcję tworzenia dokumentów z faktur i faktur zakupowych z dokumentów magazynowych. Ma to uprościć wprowadzanie w/w dokumentów w sytuacji, gdy faktury i PZ są wprowadzane niezależnie.
AJP_Kuba
Ekspert
Posty: 155
Rejestracja: 2009-06-05, 07:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: AJP_Kuba »

A czy przewidywana jest opcja w drugą stronę, tj faktura sprzedaży na podstawie WZ?

W hotelu wydawane są towary na WZ, z których zbiorczo miałaby być wystawiana faktura sprzedaży (np. z końcem miesiąca).

Jedyną alternatywą wydaje się generowanie WZ przez usługi:
- dodaję jako usługę jednorazową do pobytu, lub - jeśli nie mieszka- dla gościa spoza hotelu albo meldunek w pokoju Paymaster, na odpowiednią firmę
- usługa generuje WZ - o ile moduł jest tak skonfigurowany - które mogę wydrukować dla odbiorcy
- usługa generuje również obciążenie - które mogę sobie naliczyć, a bezpieczniej - naliczyć i zablokować
- pod koniec miesiąca wchodzę na obciążenia gości -> wg firmy -> wyszukuję po typie asortymentu/ statusie rachunku
- generuję fakturę sprzedaży
Rozwiązanie właściwie logiczne, ewidencja jest poprawna - ruch na magazynie WZ-kami, zobowiązania rachunkami, wadą będzie chyba tylko brak powiązania WZ-Faktura. Oczywiście można pomyśleć nad prostym mechanizmem sprawdzenia i przypisania, na zasadzie:
- gdy wypełnia się rachotw.faktura_id (czyli wystawiam fakturę z rachunku otwartego), sprawdzam rachotw.usluga_id
- jeśli znajdę, szukam dokument.usluga_id = $usluga_id
- wypełniam dokument.faktura_id = rachotw.faktura_id

Przy okazji proszę sprawdzić zapytanie okna historii towaru.
Konkretnie chodzi o sytuację, gdy:
- mamy meldunek bez określonego płatnika
- dodajemy do niego jako usługę wydanie towaru magazynowanego (usługa, minibar, itp)
-> usługa domyślnie nie ma płatnika, bo meldunek go nie ma
- generowany jest dokument magazynowy (WZ)
-> WZ nie ma przypisanego płatnika (no bo skąd:))
i teraz, o ile WZ zmienia stan magazynu (takie jest jego zadanie), o tyle historia towaru go nie widzi. Okno to pokazuje m.in. nazwę płatnika, ale szuka jej przez powiązanie JOIN, nie (LEFT) OUTER JOIN; w efekcie dokumenty magazynowe bez płatnika są pomijane i suma ilości z historii jest różna od bieżącego stanu.

*edit* Obecnie jest lepiej - dokumenty magazynowe pobierają w takiej sytuacji płatnika z parametru FirmaDomyslnaID, a samo pole firma_id jest wymagane. Czyli dopóki firma istnieje, nie będą generowane "niewidzialne" WZ:)
Awatar użytkownika
jacqueline
Posty: 13
Rejestracja: 2014-08-21, 21:18
Lokalizacja: O/ Gdańsk

Post autor: jacqueline »

Tak, dokumenty zakupu są tworzone na podstawie WZ. Opisałam to w temacie Opis tworzenia dokumentów.
Co do tworzenia dokumentów z pobytów u usług, mechanizm nie jest zmieniony, lecz właśnie nad nim pracujemy.
AJP_Kuba
Ekspert
Posty: 155
Rejestracja: 2009-06-05, 07:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: AJP_Kuba »

Dokumenty zakupu są tworzone na podstawie PZ. Na podstawie WZ nie powinno dać się ich utworzyć. Może się da, u siebie jeszcze nie widziałem ikonki pokazanej w opisie.

Ja pytałem o wystawianie dokumentu SPRZEDAŻY na podstawie wystawionych wcześniej WZ. Pod linkiem jest mowa o wystawianiu dokumentu ZAKUPU na podstawie wprowadzonych wcześniej PZ.

Powyżej podane dokumenty nazwałem z punktu widzenia hotelu/użytkownika DMPlaza; gdy hotel odbiera towar o dostaje do niego wz, wprowadza ją jako pz, więc trzeba uważać na typy dokumentów, bo jeden papier działa inaczej dla wystawcy (wydanie), inaczej dla odbiorcy (przyjęcie).
Awatar użytkownika
jevkoo
Administrator
Posty: 480
Rejestracja: 2009-05-17, 19:28
Lokalizacja: Skoczów

Post autor: jevkoo »

Racja, dokumenty zakupu są tworzone na podstawie naszych dokumentów PZ.
W wersji 2014i (wrześniowej) jest już funkcja tworzenia dokumentu sprzedaży z WZ. Ale przyznam, ze zostawiam ja z drżącym sercem - ciężko odróżnić WZ jako wtórnik (powstały z dokumentu sprzedaży) od WZ wynikającego tylko z wydania.
AJP_Kuba
Ekspert
Posty: 155
Rejestracja: 2009-06-05, 07:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: AJP_Kuba »

Na pierwszy rzut: jeśli WZ ma FAKTURA_ID <> null to blokować możliwość wygenerowania z niego nowej faktury sprzedaży. Wtedy WZ powstały z faktury nie pozwoli utworzyć nowej faktury (bo chyba w tym problem?).
Gorzej z oznaczaniem dalej - jeśli wz jest z usługi, to jego faktura_id jest puste, a szukać tego dalej ("czy obciążenie za usługę, do której to jest WZ, zostało zamknięte fakturą?") to jakaś masakra. Dlatego sugeruję, aby wystawianie faktur sprzedaży z WZ, jeśli już ma być, było możliwe tylko dla WZ "z palca" (puste FAKTURA_ID, puste USLUGA_ID, zablokować dla WZ powstałych z MM-ki).

Przy okazji proponuję "gadżet" - przy wystawianiu faktury sprzedaży z WZ domyślnie ustawiać datę sprzedaży na najpóźniejszą datę WZ wybranych jako podstawa :-P
AJP_Kuba
Ekspert
Posty: 155
Rejestracja: 2009-06-05, 07:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Pierwsze testy

Post autor: AJP_Kuba »

Pobrałem wersję, zrobiłem pierwszy test nowej funkcji i znalazłem pierwsze dwa błędy...
Pierwszy dotyczy samego łańcuszka dokumentów, drugi - kwot
1. w magazynie tworzę nowy dokument PZ
2. z dokumentu PZ tworzę fakturę zakupu
3. uzupełniam dane faktury zakupu (numer), zatwierdzam, zaznaczam "utwórz PZ do faktury" ]:> (bo mogę)
...4. wchodzę na dokumenty magazynowe, odszukuję najnowszy PZ (ten z faktury zakupu) i generuję niego nową fakturę zakupu (bo mogę :-P)

Czyli dla jednej dostawy mam dwa PZ-ty i dwie faktury zakupu.
Ponieważ skorzystałem też z możliwości zaokrąglenia cen do 4 miejsc po przecinku (asortyment-> dokładność cen), podałem ilość 3 i cenę zakupu 1,253zł, to moje końcowe PZ mają różne wartości końcowe:
- pierwszy (z ręki) ma 3*1,253 = 3,759 => 3,76
- drugi (z faktury) ma 3*1,25 = 3,75
wszystkie ceny podane w netto
Czyli cena, choć dopuszcza ułamki groszy (np. żeby wartość wprowadzanego dokumentu mogła się zgodzić, bo dostawcy mogą różnie liczyć na fakturach), to już generowanie FV z PZ ignoruję tę dokładność.

Żeby było ciekawiej, założyłem przy takiej samej dokładności fakturę zakupu (z palca), a z niej wygenerowałem PZ; ułamek gorsza jest zachowany w pozycji faktury, oraz przechodzi do PZ.
I jeszcze jeden kwiatek, pole FAKPZAK.PF_CENA_FAKT - gdy faktura powstaje z PZ, jest to cena jednostkowa brutto, gdy faktura powstaje z palca, jest tu cena jednostkowa netto zachowana z ułamkami groszy.

W rabaty na fakturze zakupu już się nie wgłębiałem, ale podejrzewam, że jest podobnie jak z fakturami sprzedaży -niby PF_CENA_FAKT to cena bez rabatu, ale rzut oka na wartości sugeruje, żeby nie korzystać z tego pola na żadnych drukach.

edit (2014-10-16):
Nie znalazłem też opcji tworzenia faktury sprzedaży z WZ. Za to dwoma kliknięciami stworzyłem fakturę zakupu z WZ (tak samo jak z PZ).
ODPOWIEDZ