Generowanie sprawozdań JPK

Dane zarządu, budżetowanie, transmisja danych do księgowości, analizy księgowe
Awatar użytkownika
jevkoo
Administrator
Posty: 480
Rejestracja: 2009-05-17, 19:28
Lokalizacja: Skoczów

Generowanie sprawozdań JPK

Post autor: jevkoo »

Wg definicji Ministerstwa Finansów "Jednolity Plik Kontrolny to zbiór danych, tworzony z systemów informatycznych podmiotu gospodarczego poprzez bezpośredni eksport danych. Zawiera informacje o operacjach gospodarczych za dany okres, posiada standaryzowany układ i format (schemat XML), który umożliwia jego dalsze przetwarzanie."
Celem JPK jest umożliwienie podatnikom przekazywania informacji organom podatkowym w formie elektronicznej.

Obowiązek przekazywania JPK na żądanie organów podatkowych, zgodnie z dodanym do ustawy z 29 sierpnia 1997 r. : Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) art. 193a dotyczy podatników prowadzących księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych.

Obowiązek comiesięcznego przekazywania pliku JPK_VAT (ewidencja zakupu i sprzedaży VAT) obowiązuje od:

1 lipca 2016r. : duże podmioty
1 stycznia 2017r. : małe i średnie podmioty
1 stycznia 2018r. : mikro przedsiębiorcy.

Do podmiotów, które nie posiadają statusu przedsiębiorcy prowadzącego księgi rachunkowe przy użyciu programów komputerowych, należy odpowiednio zastosować okres przejściowy, jaki został przewidziany dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców.

Produkty DM Plaza umożliwiają generowanie pliku JPK w następujących strukturach:

magazyn : JPK_MAG
ewidencje zakupu i sprzedaży VAT : JPK_VAT
faktury VAT : JPK_FA

Dzięki proponowanemu przez nas rozwiązaniu użytkownicy programu mogą w prosty sposób wywiązać się z obowiązku nałożonego przez ustawodawcę. Program DM Plaza na podstawie danych zawartych w systemie stworzy właściwe zbiory danych i dokona ich wstępnej weryfikacji.

Podstawa prawna:

ustawa o zmianie ustawy : Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw z dnia 10 września 2015 roku (Dz. U. 2015 poz. 1649),
wytyczne Ministerstwa Finansów : opis Jednolitego pliku kontrolnego
ustawa o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 2 lipca 2004 roku (Dz. U. 2004 nr 173 poz. 1807) ,
projekt rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2016 roku.

Obrazek

Do wygenerowania JPK w DM Plaza jest potrzebny klucz licencyjny zawierający zarówno moduł JPK, jak i poprawny NIP jednostki sprawozdawczej.

Wygenerowanie poprawne JPK zależy od starannego wypełnienia wszystkich danych. Zwracamy uwagę zwłaszcza na Kod Urzędu Skarbowego, walutę i numer obiektu.

W przypadku, gdy obiekt sprzedaje usługi bądź towary objęte zwolnieniem z VAT musi podać podstawę takiego zwolnienia.

JPK wygenerowane raz nie zostanie zmienione. Każda zmiana dokumentu czy płatnika na już przesłanym dokumencie będzie bez znaczenia dla ponownego generowania pliku JPK.

Jeżeli w sprawozdaniu jest niezbędna korekta należy wygenerować plik JPK raz jeszcze za ten sam okres, wybierając cel złożenia "korekta"

Aby sprawdzić poprawność JPK, lecz nie blokować zmian w dokumentach należy zaznaczyć "wysyłka testowa"
Zaznaczenie tego pola powoduje odpowiednio :
- dla przycisku "Generuj" wygenerowanie próbnego JPK bez zablokowania dokumentu
- dla przycisku "Wyślij" - wysłanie JPK na serwer testowy.

Przycisk "Generuj sprawozdanie" służy tylko do wygenerowania pliku sprawozdania w formacie XML
Przycisk "Weryfikuj JPK" służy do weryfikacji poprawności pliku XML. Dla zaznaczonego pola test może sygnalizować błąd.
Przycisk "Wyślij JPK" służy do wysyłki pliku XML na serwery Ministerstwa Finansów.

Uwaga: Opcje weryfikacji i wysyłania są dostępne tylko po zainstalowaniu odrębnie płatnej biblioteki JPKLibUi.dll autorstwa p. Marcina Konopki (Strona biblioteki)

Aby skorzystać z dobrodziejstw połączenia z biblioteką JPKLibUi.dll należy wypełnić parametr JPKLicenceNumber zawierający numer licencji biblioteki JPKLibUi.dll
Awatar użytkownika
jevkoo
Administrator
Posty: 480
Rejestracja: 2009-05-17, 19:28
Lokalizacja: Skoczów

Post autor: jevkoo »

W trakcie użytkowania chcemy zwrócić uwagę na pojawiające się problemy:


1) integratory JPK
Część integratorów nie pozwala na łączenie plików JPK zawierających schematy dziedzinowe.
Rozwiązaniem jest skorzystanie z parametru JPK_UseTNSSchema = 0. Domyślnie jest on wyłączony. Możemy także wyłączyć wszystkie schematy dziedzinowe JPK_UseETDSchema = 0.
2) Pusty NIP.
Twórca JPK nie przewidział faktur wystawianych dla osoby fizycznej bez NIP. Bramka JPK odrzuca takie dokumenty. Jednak można oszukać bramkę wpisując w pole NIP sowo 'BRAK'. O dziwo wtedy działa, mimo, ze nie jest to NIP. W nowszych wersja DM Plaza (pow. 4571) program sam wpisuje to słowo w plik JPK i nie ma potrzeby wpisywać do formularza.
3) Wiele obiektów.
Oczywiście powinno się pojedyncze JPK integrować. Można jednak wykonać to z bazy centralnej (o ile taka jest) wybierając poszczególne obiekty. Można tez generować plik JPK do tego samego miejsca z rożnych obiektów. Plik JPK nie jest automatycznie kasowany, zatem kolejne generowanie JPK dopisze nowe faktury.
4) Powtórzone wpisy
Jak napisałem wcześniej plik JPK nie jest kasowany. Zatem ponowne wygenerowanie spowoduje dopisanie wartości do już istniejącego dokumentu. Jeśli chcemy wygenerować ponownie JPK, musimy skasować fizyczny plik.
5) Ta sama zawartość sprawozdania, mimo poprawienia danych klienta.
Oczywiście, że tak. Jeśli nie zaznaczymy "test sprawozdania" system zapisze plik JPK w bazie i kolejne generowanie stworzy dokładnie taki sam plik jak poprzednim razem.
Jeśli nie jesteśmy pewni poprawności - proszę zaznaczyć "test".
jeśli jednak użytkownik wygenerował poprawne formalnie sprawozdanie i teraz chce poprawić - proszę użyć opcji "cel złożenia - korekta"
Awatar użytkownika
jevkoo
Administrator
Posty: 480
Rejestracja: 2009-05-17, 19:28
Lokalizacja: Skoczów

Re: Generowanie sprawozdań JPK

Post autor: jevkoo »

Od wersji 2019 jest możliwe przeglądanie i poprawianie dokumentów JPK. Pojawiające się drobne błędy można skorygować.
Jednak do prawidłowego działania niezbędny jest plik *.XTR.. Plik ten można pobrać z naszego ftp lub zostanie zainstalowany podczas aktualizacji lub instalacji systemu. Domyślnie ma nazwę JPK_VAT_nazwawersji.XTR. Od wersji 2022.5244 plik transformacji jest kopiowany na podstawie wzorca.
Po wygenerowaniu pliku JPK zostanie stworzony schemat transformacji (XTR) o nazwie równej plikowi xml. Po tym XML można swobodnie przeglądać i poprawiać.

Obrazek
Położenie edytora

Obrazek
Edytor JPK
ODPOWIEDZ