Numeracja faktur

Prawne podstawy funkcjonowania systemu
Awatar użytkownika
jevkoo
Administrator
Posty: 490
Rejestracja: 2009-05-17, 19:28
Lokalizacja: Skoczów

Numeracja faktur

Post autor: jevkoo »

P O S T A N O W I E N I E
Sygnatura: 1471/NTR1/443-649b/05/AM


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia:


uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.


U z a s a d n i e n i e




Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona prowadzi obecnie prace związane z wdrożeniem nowego systemu przetwarzania danych, obejmującego również ewidencję finansowo ? księgową. Projekt systemu przewiduje jego wspólne stosowanie przez szereg jednostek położonych w różnych regionach świata należących do tej samej grupy kapitałowej. W związku z powyższym system automatycznie nadaje wszystkim wystawianym przez użytkowników fakturom ( dokumentom) sprzedaży kolejne, unikalne numery zgodne z chronologią ich wystawienia. Ciąg logiczny numerowanych faktur jest wspólny dla wszystkich podmiotów z grupy wykorzystujących ww. system finansowo ? księgowy, stąd kolejno numerowane faktury są wystawiane przez podmioty mające siedzibę w różnych państwach. W rezultacie faktury wystawiane przez Stronę posiadają unikalne rosnące numery, natomiast nie stanowią one ciągu kolejno numerowanych dokumentów.

W związku z tym Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż opisane zasady numeracji faktur spełniają wymogi formalne odnośnie wystawiania faktur VAT określone w § 9 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Według Strony zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 3 ww. rozporządzenia Ministra Finansów faktury stwierdzające dokonanie sprzedaży powinny między innymi zawierać numer kolejny faktury oznaczonej jako ?FAKTURA VAT?. Numerując wystawiane faktury w opisany sposób Strona dopełnia powyższego warunku; faktury posiadają jednolitą chronologiczną.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. Przy tym w ust. 8 pkt 1 ww. artykułu zawarta została delegacja dla ministra właściwego do spraw finansów publicznych do określenia w drodze rozporządzenia szczegółowych zasad wystawiania faktur, danych, które powinny zawierać, oraz sposobu i okresu ich przechowywania. Jednocześnie w myśl ust. 9 tego artykułu przy wydawaniu ww. rozporządzenia minister obowiązany został do uwzględnienia konieczności zapewnienia odpowiedniego dokumentowania dostawy towarów lub świadczenia usług i identyfikacji czynności dokonanych przez grupy podatników; potrzeby zapewnienia kontroli prawidłowości rozliczania podatku; stosowanych technik rozliczeń; specyfiki niektórych rodzajów działalności związanej z liczbą lub rodzajem wykonywanych czynności. W wykonaniu ww. przepisów ustawy Minister Finansów określił w § 9 ust. 1 rozporządzenia z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2005 r. Nr 95, poz. 798) dane, które faktura powinna zawierać. Zgodnie z wymienionym przepisem faktura winna zawierać co najmniej:

imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;
numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust.10 i 11;

3)dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako ? FAKTURA VAT? ; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży o charakterze ciągłym ;

nazwę towaru lub usługi;
jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonywanych usług;
cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty

sumę wartości sprzedaży netto lub wykonywanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;

10) kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług) z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;

11) wartość sprzedaży towarów lub wykonywanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu;

12) kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.

Cytowany przepis w jednoznaczny więc sposób określa, co powinna zawierać faktura - jej tzw. minimalną treść, która obejmuje również numer kolejny faktury. Nie powinno przy tym budzić wątpliwości, także w świetle wymogów wynikających z art. 106 ust. 9 ustawy, iż ,,numer kolejny?, o którym mowa - § 9 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia, to numer kolejno, bezpośrednio następujący po numerze nadanym przez podatnika poprzednio wystawionej fakturze, a nie jakikolwiek wyższy od niego. Jedynie bowiem taka numeracja zapewnia odpowiednią identyfikację czynności dokonywanych przez podatnika i kontrolę prawidłowości rozliczenia podatku. Jedynie faktura odpowiadająca ww. wymaganiom może zostać uznana za wystawioną w sposób prawidłowy i rzetelny.

Zatem system numeracji faktur stosowany przez Stronę, tj. nadawanie im rosnących numerów, które nie stanowią ciągu kolejno następujących po sobie liczb, nie spełnia wymogów określonych w § 9 ww. rozporządzenia.
Awatar użytkownika
jevkoo
Administrator
Posty: 490
Rejestracja: 2009-05-17, 19:28
Lokalizacja: Skoczów

Post autor: jevkoo »

Zasady wystawiania faktur określone zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie m.in. wystawiania faktur (Dz. U. nr 95, poz. 798 ze zm.). W myśl § 9 ust. 1 ww. rozporządzenia, faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać m.in. dzień, miesiąc i rok, albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako „FAKTURA VAT”. Natomiast w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym, podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży.

W sprawach numeracji ma zastosowanie przepis art. 88 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.). Zobowiązuje on bowiem podatników wystawiających rachunki m.in. do ich kolejnej numeracji oraz przechowywania kopii tych rachunków w kolejności ich wystawienia.

Art. 88.

§ 1. Podatnicy wystawiający rachunki są obowiązani kolejno je numerować i przechowywać kopie tych rachunków, w kolejności ich wystawienia, do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego.
§ 2. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do podatników obowiązanych do żądania rachunków.
Awatar użytkownika
jevkoo
Administrator
Posty: 490
Rejestracja: 2009-05-17, 19:28
Lokalizacja: Skoczów

Skutki błędnej numeracji faktur VAT

Post autor: jevkoo »

Skutki błędnej numeracji faktur VAT - wyrok WSA w Warszawie z dnia 22 września 2010 r., III SA/Wa 514/10

W prezentowanym wyroku WSA w Warszawie uznał, iż wystawiane przez podatników faktury VAT powinny być numerowane kolejno następującymi po sobie numerami. Jednocześnie Sąd zasugerował, iż w przypadku numeracji niezgodnej z ww. zasadą, błędne ponumerowane faktury mogą stanowić podstawę do odliczenia podatku naliczonego.
ODPOWIEDZ