Śniadania domyślne

Wyjaśnienia związane z działalnością Hotelu (m.in. moduły Recepcja, Housekeping, Administracja)

Moderator: jacqueline

AJP_Kuba
Ekspert
Posty: 155
Rejestracja: 2009-06-05, 07:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Śniadania domyślne

Post autor: AJP_Kuba »

Ostatnio (powiedzmy rok) żywienia, usługi domyślne i pakiety przechodziły mocne modyfikacje, więc może jest już sposób, którego jeszcze nie znalazłem, a który pomoże rozwiązać problem śniadań w cenie pokoju. Po kolei:
1. śniadania są w (powiedzmy) 95% pobytów
2. śniadania są wliczone w cenę noclegu (gość nie może ich mieć na fakturach)
3. chcemy znać liczbę śniadań (wstecz, prognoza)
4. chcemy znać cenę noclegu pomniejszoną o śniadanie (raport)

Zatem kolejno:
1. jako usługa domyślna, wg liczby dorosłych - bo łatwiej usunąć w 5% pobytów, niż dodawać w 95%. Dodatkowo mógłbym bawić się w jakieś reguły, bo pokoje beż śniadań są niemal zawsze te same.
2. śniadanie ma w cenniku cenę 0,00 (jest usługa, naliczam obciążenia zerowe, ale nie mam ich na fakturach - to wszystko do ustawienia w parametrach)
3. z pkt 1&2 -mam usługi, więc mogę zrobić raport jaki chcę
4. śniadanie ma w cenniku podany koszt (wsad), zatem gdy zmieni się cena, dodam nowy cennik, podmienię cennik domyślny asortymentu i cennik usługi domyślnej, ewentualnie zmienię kwoty dla usług w rezerwacjach - zachowam wartości wsteczne, dla nowych usług będę miał nowe.

Czyli do tej pory fajnie, ale pojawia się problem: w dużej części pobytów są dzieci, z połówkami śniadań (inny koszt; inny asortyment). W usługach domyślnych mogę podać liczbę naliczeń równą liczbie osób (dorosłych), ale nie ma opcji dla dzieci.

Próbowałem przez pakiety, ale na tą chwilę:
a. koszt z cennika nie wpada do usługi
b. stawka VAT usługi nie ma nic wspólnego z definicją jej asortymentu/cennika
c. żeby pojawiło się śniadanie dla dzieci, trzeba się trochę "pokręcić":
- podaję pokój -> liczba osób jest resetowana wg jego definicji (zatem dzieci wypadają, nawet jeśli podam ich liczbę wcześniej)
- cennik domyślny dodaje usługi -> są śniadania dorosłych, ale nie dzieci
- podaję liczbę osób (również dzieci)
- wklikuję się w cenniki, wybieram
- dopiero teraz usługi dzieci są widoczne