Zaliczki w DM Plaza

Rozliczanie pobytów, wystawianie faktur, sprzedaż

Moderator: jacqueline

Awatar użytkownika
jevkoo
Administrator
Posty: 489
Rejestracja: 2009-05-17, 19:28
Lokalizacja: Skoczów

Zaliczki w DM Plaza

Post autor: jevkoo »

Zaliczki w programie DM Plaza

Plaza pozwala na tworzenie zaliczek do dokumentów i ich rozliczanie na kilka sposobów:

1) Zaliczka zostaje wystawiona do meldunku (rezerwacji, grupy, faktury) lub płatnika (osoby) za pomocą dokumentu "zaliczka";.

a. Zaliczki, które zostaną rozliczone do 7 dni od daty otrzymania nie muszą być fiskalizowane ani też nie musi zostać wystawiona na nie faktura. Zatem tego typu zaliczki nie wymagają podania dokładnego asortymentu ani tez stawki VAT zaliczki. Zaliczka taka zostanie rozliczona podczas tworzenia faktury poprzez odjęcie od ogólnej wartości "do zapłaty" wartości zaliczki. Do dokumentu zaliczki zostanie wystawiona korekta.

b. Zaliczki, które nie zostaną rozliczone do 7 muszą być poświadczone dokumentem faktury lub (dla odbiorców indywidualnych lub rolników ryczałtowych) dokumentem paragonu z kasy rejestrującej. Ustawodawca wymaga, aby dokument zawierał co najmniej imię i nazwisko lub nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy, dane dotyczące zamówienia lub umowy a w szczególności nazwę towaru, cenę, ilość, wartość i stawkę podatku (par 17 rozp. Min Fin z dn. 27 kwietnia 2004). DMPlaza pozwala na wypełnienie w dokumencie zaliczki stawki VAT oraz nazwy towaru. W przypadku, gdy nazwa towaru (usługi) nie zostanie podana program sam dopisze towar wg zależności parametru. O fiskalizacji decyduje parametr. Po wystawieniu dokumentu rozliczającego pobyt (rezerwację, grupę) zostanie wystawiony dokument (faktura, paragon) na cała kwotę usług. Usługi objęte zaliczką zostaną zaznaczone jako zafiskalizowane (podkreślenie w stawce VAT) i dzięki temu nie zostaną ponownie uwzględnione na paragonie fiskalnym. Kwota faktury zostanie pomniejszona o kwotę zaliczki. Uwaga: pozycje, które nie będą mogły być w całości uwzględnione na zaliczce zostaną rozbite na dwie pozycje z ilością 1.

2) Zaliczka zostaje wystawiona do meldunku (rezerwacji, grupy, faktury) lub płatnika (osoby) za pomocą faktury lub paragonu. O wyborze metody decyduje parametr (metoda naliczania zaliczek na podstawie dok. zaliczkowych 0-usuwanie pozycji, 1-bez fiskalizacji pozycji zaliczkowanych, 2-wart. Zero pozycji zaliczkowanych,3 -pozostawienie faktury bez zmian, 4- jak 1 lecz dopisanie pozycji zaliczkowych na końcu faktury oraz -1 wyłączenie używania faktur zaliczkowych i wykorzystywanie metody jak wyżej). Faktura lub paragon zostaje wystawiony w oknie danych skojarzonych rezerwacji, meldunku, osoby firmy etc..,

a) .W momencie wystawienia faktury rozliczającej pobyt (rezerwację etc.) pozycje faktury rozliczającej zostają pomniejszone (usunięte) o wartość zaliczki (do momentu jej wyczerpania) w określonych na paragonie zaliczkowym (fakturze zaliczkowej) stawkach podatku i asortymencie określonym na zaliczce. W przypadku, gdy wartości w poszczególnych stawkach i asortymentach nie będą zgodne (większa zaliczka dla stawki, brak asortymentu) zaliczka zostanie rozliczona tylko do wartości zgodnej. Wartość faktury (suma pozycji) stanowi różnicę rozliczenia całości minus zaliczka,

b) W momencie wystawienia faktury rozliczającej pobyt (rezerwację etc.) pozycje faktury rozliczającej zostają zaznaczone jako fiskalne i nie zostaną w przyszłości fiskalizowane. Dokumenty zaliczkowe otrzymają status 7 (pochodny), zatem nie będą zwiększać sprzedaży w okresie rozliczanym. Zaznaczanie będzie się odbywało w określonych na paragonie zaliczkowym (fakturze zaliczkowej) stawkach podatku i asortymencie określonym na zaliczce. W przypadku, gdy wartości w poszczególnych stawkach i asortymentach nie będą zgodne (większa zaliczka dla stawki, brak asortymentu) program zaproponuje rozliczenie zaliczki dla innych asortymentów, lecz zgodnych stawek. W przypadku dalszych niezgodności kwot cząstkowych zaliczka zostanie rozliczona tylko do wartości zgodnej. Wartość faktury (do zapłaty) zostanie pomniejszona o wartość rozliczonej zaliczki.

c) W momencie wystawienia faktury rozliczającej pobyt (rezerwację etc.) pozycje faktury rozliczającej zostają wyzerowane (cena i wartość =0) aż do momentu wyczerpania zaliczki w określonych na paragonie zaliczkowym (fakturze zaliczkowej) stawkach podatku i asortymencie określonym na zaliczce. W przypadku, gdy wartości w poszczególnych stawkach i asortymentach nie będą zgodne (większa zaliczka dla stawki, brak asortymentu) zaliczka zostanie rozliczona tylko do wartości zgodnej. Wartość faktury będzie stanowiła sumę jej pozycji.

d) W momencie wystawienia faktury rozliczającej pobyt (rezerwację etc.) pozycje faktury rozliczającej zostają niezmienione. Fiskalizacja jest powtórzona a poprzedni paragon fiskalny musi zostać opisany i w księgowości rozliczony (dochody przyszłych okresów)

e) W momencie wystawienia faktury rozliczającej pobyt (rezerwację etc.) pozycje faktury rozliczającej zostają zaznaczone jako fiskalne i nie zostaną w przyszłości fiskalizowane. Dokumenty zaliczkowe otrzymają status 7 (pochodny), zatem nie będą zwiększać sprzedaży w okresie rozliczanym. Zaznaczanie będzie się odbywało w określonych na paragonie zaliczkowym (fakturze zaliczkowej) stawkach podatku i asortymencie określonym na zaliczce. W przypadku, gdy wartości w poszczególnych stawkach i asortymentach nie będą zgodne (większa zaliczka dla stawki, brak asortymentu) program zaproponuje rozliczenie zaliczki dla innych asortymentów, lecz zgodnych stawek. W przypadku dalszych niezgodności kwot cząstkowych zaliczka zostanie rozliczona tylko do wartości zgodnej. Na koniec dokumentu zostaną dopisane pozycje z faktury (faktur) zaliczkowej. Wartość faktury zostanie pomniejszona o wartość sumy pozycji faktur zaliczkowych. Fiskalizacja nie będzie powtórzona dla pozycji z faktur zaliczkowych oraz dla pozycji rozliczonych. Uwaga! wymaga korekty standardowego wzorca: pole "do zapłaty" winno zostać usunięte, bezie wskazywało błędną wartość. W tym przypadku "do zapłaty" oznacza będzie dokładnie równe wartości dokumentu. Wzorzec można poszerzyć o wartości zaliczki netto i podatku zaliczki.

W przypadku wystawiania dokumentu z rachunków otwartych (meldunku, rezerwacji etc.) program pokaże w oknie "zaliczki" wartości zaliczek dla poszczególnych typów (ogółem, zaliczki fiskalne, faktury i paragony). Można wybrać kwotę oraz sposób wykorzystania zaliczek, należy pamiętać jednak, iż w przypadku wielu sposobów tworzenia zaliczek najbardziej poprawnym będzie "zadecyduje program" ze względu na skomplikowane powiązania pomiędzy wszystkimi rodzajami zaliczek. Doradzamy także, aby korzystanie zaliczek było konsekwentne, co do metody, co znakomicie ułatwi ich kontrolę.
Awatar użytkownika
jevkoo
Administrator
Posty: 489
Rejestracja: 2009-05-17, 19:28
Lokalizacja: Skoczów

Post autor: jevkoo »

Postępowanie przy rozliczaniu zaliczki:
Rozliczenie zaliczki
Awatar użytkownika
jevkoo
Administrator
Posty: 489
Rejestracja: 2009-05-17, 19:28
Lokalizacja: Skoczów

Rozliczenie zaliczki na przełomie roku

Post autor: jevkoo »

W przypadku wpłacenia zaliczki (np 50% wartości całkowitej) w 2010 roku na podstawie rezerwacji. Sprzedaż usługi (pobyt) nastąpiła w stycznia 2011. W tym przypadku do wartości wpłaconej zaliczki (50% wartości całkowitej) zastosowana będzie stawka 22%. Pozostała część należności będzie opodatkowana stawką 23%.

Zastosowanie ma tutaj przepis art.19 pkt. 2 b ust. 14 d mówiący, że: „Zmiana stawki podatku w odniesieniu do czynności, która zostanie wykonana w dniu zmiany stawki podatku lub po tym dniu, w związku z którą otrzymano całość lub część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, nie powoduje zmiany wysokości opodatkowania całości lub części należności, otrzymanej przed dniem zmiany stawki podatku.”

Uwaga - tak realizowana zaliczka jest tylko w modelu rozliczania zaliczek 4
Awatar użytkownika
jevkoo
Administrator
Posty: 489
Rejestracja: 2009-05-17, 19:28
Lokalizacja: Skoczów

Re: Zaliczki w DM Plaza

Post autor: jevkoo »

Nowy ekran rozliczania zaliczek:

Obrazek

W przypadku wyboru wielu zaliczek do jednego dokumentu, należy wybrać jedna zaliczkę, potem znów otworzyć listę i wybrać kolejna. I tak do wyczerpania zaliczek do rozliczenia.
Awatar użytkownika
jevkoo
Administrator
Posty: 489
Rejestracja: 2009-05-17, 19:28
Lokalizacja: Skoczów

Re: Zaliczki w DM Plaza

Post autor: jevkoo »

Dodano możliwość wskazania miesiąca rozliczenia zaliczki.
Obrazek
Awatar użytkownika
jevkoo
Administrator
Posty: 489
Rejestracja: 2009-05-17, 19:28
Lokalizacja: Skoczów

Re: Zaliczki w DM Plaza

Post autor: jevkoo »

Zaliczki niefiskalne

Zaliczki niefiskalne mogą być rozliczane na dwa sposoby:
1) Odjęcie od kwoty do zapłaty
2) Odjęcie wartości zaliczki tak jak to się dzieje z fakturami (parametr OdejmijWartoscZaliczkiNiefiskalnejOdFaktury=1).

Zajmiemy się drugim przypadkiem.
Po wystawieniu standardowej faktury jak na rysunku niżej:

Obrazek

System zapyta o rozliczenie zaliczką. Proszę pamiętać, ze prawidłowe rozliczenie tego typu zaliczki będzie możliwe jedynie jeśli stawka podatku na zaliczce będzie równa stawce podatku na fakturze.

Obrazek

Po zatwierdzeniu będzie możliwe od razu wydrukowanie dokumentu zawierającego już skorygowaną wartość pomniejszoną o zaliczkę.

Obrazek

Proszę spojrzeć na to, co się stało z pozycją dokumentu na fakturze:

Obrazek

Pozycja zostaje rozbita na dwie części: kwotę różnicy i kwotę zaliczki. Dodatkowo dodana została pozycja ujemna równoważna zaliczce.
Zawsze musi występować para: wartość zaliczki i jej korekta. Te pozycje są zaznaczone jako zafiskalizowane. Poznajemy to po podkreśleniu stawki podatku. Jest to niezmiernie istotne przy drukowaniu paragonów fiskalnych, gdzie musi się wydrukować tylko jedna pozycja - wartość różnicy.
AJP_Kuba
Ekspert
Posty: 156
Rejestracja: 2009-06-05, 07:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Zaliczki w DM Plaza

Post autor: AJP_Kuba »

Zawsze musi występować para: wartość zaliczki i jej korekta.
Czyli w rozliczaniu zaliczek niefisklanych nie jest stosowany mechanizm znany z faktura zaliczkowych przy ustawieniu FakturyZaliczkoweMetoda = 5 (zmniejszenie kwoty "do fiskalizacji" pozycji)? Przy tym ustawieniu (oraz stosowanym ogólnie 4) uzyskane wartości do fiskalizacji mogły być zgodne z oczekiwaniami - ale dla faktur zaliczkowych, nie zaliczek niefiskalnych.

Druga kwestia to już temat czysto fiskalny: skoro mamy zaliczkę niefiskalną, a na fakturze końcowej fiskalizujemy wartość pomniejszoną o zaliczkę (niefiskalną), to fiskalizujemy tylko część "dopłaty". Część zaliczkowana nigdy nie była zafiskalizowana paragonem.
Jakub Pośniik
AJ Plus
https://ajp.com.pl
Awatar użytkownika
jevkoo
Administrator
Posty: 489
Rejestracja: 2009-05-17, 19:28
Lokalizacja: Skoczów

Re: Zaliczki w DM Plaza

Post autor: jevkoo »

Czyli w rozliczaniu zaliczek niefisklanych nie jest stosowany mechanizm znany z faktura zaliczkowych przy ustawieniu FakturyZaliczkoweMetoda = 5
FakturyZaliczkoweMetoda = 5 nie ma zastosowania przy rozliczaniu zaliczek niefiskalnych. Nie może mieć, bo dokumentem zaliczkowym nie jest faktura.
Część zaliczkowana nigdy nie była zafiskalizowana paragonem.
To, ze mamy dokument niefiskalny, nie oznacza, że zaliczka nie była zafiskalizowana. Dotyczyć to może sprzedaży na kasie rejestrującej, dokumentów z innego systemu lub po prostu faktur nie istniejących w systemie, a zafiskalizowanych kiedy indziej
ODPOWIEDZ