Faktura do paragonu - kontrola NIP

Zgłoszenia i wyjaśnienia związane z działalnością Hotelu (m.in. moduły Recepcja, Housekeping, Administracja)

Moderator: jacqueline

AJP_Kuba
Ekspert
Posty: 156
Rejestracja: 2009-06-05, 07:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Faktura do paragonu - kontrola NIP

Post autor: AJP_Kuba »

Od początku 2020 roku zmieniły się przepisy dotyczące faktur do paragonu. Plaza daje możliwość fiskalizacji paragonu z NIPem Nabywcy - można go podać dość późno, bo już mając gotowy dokument, tuż przed fiskalizacją (tu więcej). Pozwala również wystawić fakturę do istniejącego paragonu: Klient zwraca nam paragon fiskalny, wchodzimy w moduł sprzedaż -> faktury i paragony -> faktury i paragony; znajdujemy dokument -> PPM -> dokumenty pochodne -> stwórz fakturę do paragonu. Powstaje nowy dokument: "szara" faktura, która nie zwiększa wartości sprzedaży, ale użytkownik może zmienić na niej dane, np. scalić pozycje czy wskazać innego Kontrahenta. Plaza nie kontroluje jednak, czy fakturę zakładamy zgodnie z aktualnymi przepisami, tj. czy dane na fakturze są zgodne z danymi na paragonie pod kątem NIPu nabywcy.

Możemy to skontrolować, jeśli prowadzimy fiskalizację przez drukarkę podłączoną do Plazy. W przypadku niezależnej fiskalizacji (np. na kasie fiskalnej), Plaza nie ma koniecznej informacji. Przyjmując jednak, że mamy paragon, możemy "przypilnować" użytkownika przy pomocy załączonego kodu - Plaza nieco chowa, ale zapisuje informację o NIPie nabywcy użytym przy fiskalizacji.

Po wgraniu kodu do bazy możemy sprawdzić, jak działa: robimy fakturę do paragonu, zmieniamy nabywcę...
  • jeśli paragon powstał w Plazie przed 1.stycznia.2020, fakturę można wystawić na dowolne dane
  • jeśli paragon był bez NIP, można zapisać fakturę dla dowolnego nabywcy bez NIP (do paragonu na Nowaka można wystawić fakturę na Kowalskiego)
  • jeśli paragon był bez NIP, nie można zapisać do niego faktury z nabywcą mającym NIP
  • jeśli paragon był z NIPem firmy X, to można z niego stworzyć fakturę imienną (na Kowalskiego bez NIP)
  • jeśli paragon zawierał NIP 123456789, to można wystawić fakturę na firmę z NIP 123456789
  • jeśli paragon zawierał NIP PL123456789, to można wystawić fakturę z NIPem: 123456789 albo PL123456789 albo NL123456789 (prefix nip na fakturze nie jest sprawdzany
  • kontrola ignoruje pauzy, kropki oraz spacje w NIP (można ich używać)
Jeśli spróbujemy zapisać fakturę z danymi w którymś z blokowanych scenariuszy, pojawi się niewiele mówiący komunikat (błąd wykonania operacji przez serwer, nie można zapisać danych, skontaktuj się z serwisem). Pod dolną ikoną ZMIANY zobaczymy bardziej konkretną informację: Kontrola NIP zablokowała zapis faktury.

Zakładam, że w bazie stosowane są standardowe rodzaje dokumentów sprzedaży (FAKTURA = 101, PARAGON =102).
Faktura na podstawie innego dokumentu (w szczególności: faktura na podstawie proforma) nie jest kontrolowana.
Załączony kod nie zabezpiecza przed sytuacją odwrotną, czyli wystawieniem FAKTURY i jej zafiskalizowaniem bez NIP; jest to możliwe, ale wymaga starszej wersji Plazy (<2.19.5005, AFAIK), ingerencji użytkownika lub przewidującej taką możliwość konfiguracji ("nie fiskalizuj faktur").
Plaza pozwala stworzyć jedną fakturę na podstawie wielu paragonów; teoretycznie mogły one być fiskalizowane na różne numery NIP - ten scenariusz nie jest sprawdzany, weryfikacja odbędzie się względem jednego ze wskazanych paragonów.
Kod wymaga, aby w zapisach operacji fiskalizacji mieścił się cały NIP - nie powinno to być problemem: przy prefiksie miesięcznym MM-YYYY oraz czterech cyfrach numeru paragonu w Plazie, zapis zmieści nawet 21 znaków NIP (czyli jest duży zapas, europejskie NIP mają do 12+prefix = 14 znaków). Jeśli stosowany jest bardzo długi prefix w oznaczeniach paragonów, mogą pojawić się problemy - NIP "fiskalny" nie będzie zapamiętany w całości, więc "nowy" NIP nie będzie z nim zgodny.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Jakub Pośniik
AJ Plus
https://ajp.com.pl