Testowanie i konfiguracja bibliotek pKSeF krok za krokiem

Moderatorzy: jacqueline, plazaweb

Awatar użytkownika
jevkoo
Administrator
Posty: 546
Rejestracja: 17 maja 2009, 19:28
Lokalizacja: Skoczów

Testowanie i konfiguracja bibliotek pKSeF krok za krokiem

Post autor: jevkoo »

Testowanie interfejsu KSeF za pomocą token

Poniższy test odzwierciedla wszystkie fazy wysyłki interaktywnej w DM Plaza i możemy tu sprawdzić ewentualne błędy w komunikacji.

Obrazek
rys 1 konfiguracja interfejsu

Konfigurujemy interfejs zgodnie z wytycznymi w temacie Konfiguracja biblioteki pKSeF.dll

Dla testów proszę wybrać :"sanbox"
Niezbędne jest wypełnienie pola token oraz NIP

Obrazek
rys 2 konfiguracja bibliotek

Proszę wybrać metodę wysyłki:
pKSeF lub pKSeFLib - uwierzytelnienie tokenem

Proszę wybrać położenie bibliotek PlazaKeFLibNe.dll, jeśli znajdują się w innym katalogu niz katalog Plaza

Obrazek
rys 3 okno testowe

Proszę wybrać okno testowe.
Możemy sprawdzić tu poprawność komunikacji (przycisk test połączenia KSeF)

Za pomocą przycisku pobierz id faktury Plaza możemy wyświetlić ostatnie faktury wystawione w systemie.
Istotne podanie jest numeru obiektu dla systemów wieloobiektowych.

Obrazek
rys 4 generowanie JPK

Należy wygenerować JPK. Możemy tez wczytać przygotowany plik. Wygenerowany plik niezależnie zapisze sie w podkatalogu JPK.

Plik JPK możemy podejrzeć w oknie JPK jak na rysunku niżej.

Obrazek
rys 5 podgląd JPK

Niezbędnym jest walidacja pliku JPK. Plik JPK, który nie przejdzie walidacji nie zostanie wysłany, Walidacja sprawdza formalną poprawność dokumentu, ale nie sprawdza np. czy dokument już został wysłany do KSeF oraz czy podany płatnik jest aktywnym płatnikiem VAT.

Natomiast na tym etapie system sprawdzi brak poprawnej płatności, błędy w wyliczeniu faktury, brak danych płatnika.

Obrazek
rys 6 walidacja JPK

Jeśli dokument jest poprawny możemy otworzyć sesję KSeF, aby uzyskać token dostępowy.

Obrazek
rys 7 otwarcie sesji KSeF

Wszystkie elementy tokenu są widoczne w oknie "wynik testu"

Obrazek
rys 8 Wynik otwarcia sesji KSeF

Kolejnym etapem jest otwarcie interaktywnej sesji KSeF. Numer sesji pojaw się w polu "Session ref" Numer sesji jest nam niezbędny do uzyskania UPO. Numer sesji możemy tez wprowadzić ręcznie (jak i numer ref faktury) jeśli zależy nam tylko na pobraniu UPO.

Obrazek
rys 9 interaktywna sesja KSeF

Na tym etapie możliwe jest wysłanie faktury. Jeśli faktura zostanie wysłana poprawnie otrzymamy numer referencyjny faktury.
Nie przesądza to o jej przyjęciu przez KSeF tylko o samej wysyłce)

Obrazek
rys 10 wysłanie faktury

Kolejnym etapem jest zamknięcie sesji interaktywnej (inaczej wysyłka nie zostanie zakończona) i sesji KSeF. Sesji KSeF nie musimy zamykać jeśli chcemy wysyłać kolejne dokumenty lub pobrać UPO.

Obrazek
rys 11 zamknięcie sesji

Ostatnim krokiem jest pobranie UPO. Walidacja UPO nie jest obowiązkowa, lecz zalecana.
Prawidłowo wysłana faktura będzie widoczna zarówno w liście faktur na stronie Ministerstwa Finansów jak i tez na liście sesji.

Obrazek
rys 12 Sesja na stronie MF

Obrazek
rys 13 Poprawnie przesłana faktura na stronie MF

Obrazek
rys 14 walidacja UPO


Testowanie interfejsu KSeF za pomocą certyfikatu

Droga testowania jest dokładnie taka sama jak za pomocą tokenu. Jednakże do autoryzacji musimy mieć przygotowany certyfikat w postaci PEM.
Certyfikat PEM uzyskujemy konwertując za pomocą openssl.

Kod: Zaznacz cały

openssl x509 -in mycert.crt -out mycert.pem -outform PEM
alternatywnie certyfikat można otrzyma korzystając z metody opisanej Tworzenie certyfikatu pem

Obrazek
rys 15 konfiguracja interfejsu dla certyfikatu - wybór certyfikatu

Obrazek
rys 15a konfiguracja interfejsu dla certyfikatu, metoda wysyłki

kod QR

Kod QR możemy testowo wywołać zawsze, jeśli tylko mamy numer dokumentu w KSEF. Należy wpisać w pole numer dokumentu KSEF (lub pobrać ten numer z UPO). Pole numeru i sam numer pojawi się automatycznie po walidacji UPO. Można też wcisnąć pusty kod QR (wygeneruje pusty kod QR) i pojawi się pole numeru.

Obrazek
rys 16 testowy kod QR

Obecnie testowanie tej funkcji nie ma sensu - otrzymamy informację, ze strony ministerstwa, ze funkcja jest w realizacji. Będzie aktywna od 1 lutego 2026.

Wróć do „Podręcznik serwisanta”