Zamki LOB

Awatar użytkownika
jevkoo
Administrator
Posty: 490
Rejestracja: 2009-05-17, 19:28
Lokalizacja: Skoczów

Zamki LOB

Post autor: jevkoo »

Konfiguracja zamków LOB może okazać się niezła zagadką.
O ile ustawienie w parametrach informacji, ze interesują nas zamki LOB:

Kod: Zaznacz cały

LockCardTypBiblioteki=13
nie stanowi wyzwania to potem mogą zacząć sie schody.
Pierwsze i kluczowe zagadnienie to jest rozpoznanie z jaką biblioteką ICDLL mamy do czynienia. Dla czytników Mifare używamy bibliotek icdll.dll.
Jedna z nich otwiera port COM (do którego podłączony jest czytnik - tj. poprzez sterownik USB udający COM), a druga pobiera ta informację z bazy programu LOB.
Aby ułatwić nam życie obie biblioteki mają numer 1.0.0.0. Biblioteka starsza jest z 2008 roku a nowsza z grudnia 2009. Może się to przydać w identyfikacji, ale nie zawsze mamy to szczęście.
Wtedy pozostaje nam radość testowania.
Jeśli niepoprawnie skonfigurujemy program pod bibliotekę otrzymamy w przypadku biblioteki starszej komunikat "nie można otworzyć portu COM" a w przypadku nowszej "błąd autoryzacji".

Obrazek

Pamiętajmy, że bez zainstalowanego programu LOB nie zrobimy nic.

Możemy obejść błąd instalacji i niezgodności wersji instalując starszą bibliotekę icdll.dll. Jaki są konsekwencje tego kroku? Karta wygeneruje sie prawidłowo, jednak nie będziemy jej zajętego pokoju w programie LOB. Prawdę powiedziawszy, jeśli będziemy używać DM Plaza do kodowania kart to mała niedogodność.
W przypadku, gdy program MF-NK nie widzi rezerwacji czytając kartę dostaniemy komunikat "brak rekordu odczytu", ale data ważności karty będzie czytana prawidłowo.
No i co ważne - możemy nadal anulować kartę.

Ważne: karty zakodowanej na jednym komputerze nie użyjemy na innym. Musimy taką kartę anulować (wyczyścić) na tym komputerze, gdzie była zakodowana i dopiero można ją użyć gdzie indziej.

Pamiętajmy prawidłowy numer pokoju w programie LOB składa się
numeru budynku
numeru piętra
numeru pokoju (max 255) czyli w praktyce 2 znaki
1101 - to budynek pierwszy piętro pierwsze pokój 1 lub 101
Oczywiście można obejść reguły nadając numery kolejne.

Jak to wygląda w Plazie?
Jeśli budynek jest jeden - nie martwmy się DM Plaza sama doda numer budynku jako jeden
Jeśli piętro jest jedno, albo numerów pokoi mniej niż 255 - tez nie ma sie co martwić.
Do komunikacji DM Plaza wykorzystuje numer zewnętrzny pokoju. Nie nazwę nie numer a numer zewnętrzny. Dzięki czemu możemy - jeśli taka wola nadać pokojowi 1010 numer 20.
Jeśli jest tak zakodowany zamek - zadziała.
Lepiej jednak wpisać tam numer 1010 piętro dziesiąte.
Awatar użytkownika
jevkoo
Administrator
Posty: 490
Rejestracja: 2009-05-17, 19:28
Lokalizacja: Skoczów

Post autor: jevkoo »

I jeszcze na szybko - instalujmy LOB wg domyślnych ścieżek. Jeśli nawet podamy ściezkę do bazy np. C:\Program Files\MF System\ to i tak otrzymamy błąd autoryzacji w którym zostaniemy poinformowani, ze nie ma szans zapisać do C:\Program Files\RF System\ RF System\ card.ini. Utworzenie tego katalogu rozwiązuje problem. Jak dla mnie magia.

Ważne przy zapisywaniu numerów zewnętrznych:
jeśli mamy budynek 4, piętro 1 pokój 110
to w LOB wygląda to 4110
w DM Plaza jeśli wybieramy opcję "numer piętra w numerze pokoju" wstawiamy numer zewnętrzny 110 i budynek nr 4. Piętro obojętne. Jeśli ta opcja jest odznaczona numer zewnętrzny to 10 , piętro pierwsze.
ODPOWIEDZ