Strona 1 z 1

Wymiana danych z programami księgowymi i finansowymi (poprawione)

: 2014-08-20, 21:52
autor: jevkoo
Podczas uruchomienia programu eksportującego (pFKinterface.exe) pojawia się okno jak na rysunku 1. Uwaga: interfejs wymaga klucza zawierającego prawo do uruchomienia eksportu do księgowości. Bez prawidłowej licencji wysłanie danych i otrzymanie danych będzie niemożliwe.

Obrazek
rysunek 1

Interfejs składa się z dwóch niezależnie działających funkcji importu i eksportu do systemu księgowego. Uzupełnieniem funkcji importu jest synchronizacja klientów (firm).
Zarówno eksport jak i import są konfigurowane niezależnie. Tak więc możemy jednocześnie zaczytywać dane z banku do DM Plaza i wysyłać dane np. do programu Enova.

Zadaniem eksportu jest wysyłanie danych sprzedaży, kasowych oraz informacji o płatnikach, Dane te mogą być przedstawione w postaci eksportu dekretów, rejestrów VAT czy tez w postaci zwykłego przekazania informacji o dokumentach,
Import z kolei zajmuje się przekazaniem do DM Plaza wpłat zarówno z systemu bankowego (np. wyciągi bankowe), skorelowaniem ich z fakturami i uznaniem ich za zapłacone, a także potwierdzeniem rezerwacji jeśli w treści zapłaty znajduje się adnotacja wskazująca na rezerwację.

Funkcja import płatności w DM Plaza


Import płatności do DM Plaza dodana jest do modułu komunikacji z systemem FK
Aby z niej skorzystać należy przycisnąć przycisk "Import płatności"

Pojawia się wtedy okno pozwalające na wybranie pliku w formacie *.csv.
Jeśli okno takie nie pojawia się (możliwe jest zautomatyzowanie procesu) to należy zaznaczyć w konfiguracji interfejsu przycisk "wybierz plik importu" (ilustracja 2)

Import pozwala na przyporządkowanie płatności do poszczególnych płatników. Płatnicy są identyfikowani po polu NIP oraz (jeśli to podane w treści płatności) po numerze faktury. Należy dołożyć wszelkich starań aby NIP płatnika w systemie księgowym i DM Plaza był zgodny, także co do formy. Jest to bardzo ważne jeśli nie zostanie podany poprawnie numer (i data) faktury.

Importowane płatności będą zapisane jako przelew, osobą wprowadzająca jest administrator a numer zmiany ujemny,

DM Plaza nie wprowadzi ponownie płatności o tym samym opisie.

Obrazek
rysunek 2

Funkcja eksportu w DM Plaza

Eksport z DM Plaza dodany jest do modułu komunikacji z systemem FK
Aby z niej skorzystać należy przycisnąć przycisk "Dekretacja dokumentów"

Aby móc skorzystać z eksportu należy poprawnie skonfigurować interfejs. Przede wszystkim należy wybrać rodzaj systemu do którego eksportujemy dane. Należy pamiętać, ze większość ustawień jest kontekstowa i może być nie interpretowana przez niektóre systemy (rysunek 3).

Obrazek
rysunek 3

Ważnym jest ustawienie w tym oknie formatu daty czasu zgodnego z wymaganym przez producenta systemu księgowego, oraz separatora pozycji dziesiętnych.
Pozostałe opcje mają wpływ na przesyłanie danych (zazwyczaj plik tekstowy) oraz na sposób wyliczenia.

Obrazek
rysunek 4

Scalanie pozycji wg stawek (o ile to nie jest wymagane inaczej przez producenta programu księgowego) pozwala na przesyłanie informacji scalonej o fakturze (nie rozbija na pozycje tylko na stawki). Scalanie paragonów wysyła informacje tylko w postaci raportu bez szczegółowej informacji jak w przypadku faktur (rysunek 4).

Obrazek
rysunek 5

Miejsce składowania raportów (plików eksportu) definiujemy jak na rysunku nr 5. W większości przypadków nazwy plików importu są dowolne, a miejsce ich składowania definiuje się także w programie księgowym. Np. w systemie Enova (XML) i Optima katalogi muszą być zdefiniowane jako import z oddziałów i tak tez są pobierane do Enova (funkcja Import z oddziałów – nie import faktur)

Obrazek
rysunek 6

W przypadku eksportu do RAKS nazwy form płatności bezwzględnie muszą być zgodne ze zdefiniowanymi w systemie księgowym. Grupy asortymentowe odpowiadają nazwom asortymentów w RAKS.

W przypadku Enova, Optima ważne jest podanie kierunku rozchodu w grupie asortymentowej, a grupa asortymentowa przypisana (rysunek 6)

Obrazek
rysunek 7

Sposób definiowania grup asortymentu, jest przedstawiony na rysunku 7 oraz wyjaśniony w dalszej części tekstu. Asortyment bez grupy nie zostanie odczytany w systemie księgowym (dot. RAKS, ENOVA XML, Optima).

Eksport klientów musi odbywać się z zachowaniem zasady, iz klient przesłany do systemu księgowego może być modyfikowany tylko w ograniczonym stopniu. Nie można zmieniać jego skrótu (akronimu). Najlepiej aby skróty klientów nie zawierały polskich liter i były pisane wielkimi literami.
Uwaga: w eksporcie do Optima i Enowa XML - Skrót klienta i nazwa musi być dokładnie taka sama jak systemie FK, także co do wielkości liter.

Obrazek
rysunek 8

Część systemów wymaga specyficznych informacji:
np. podania funkcji !CDATA dla łańcuchów (Optima, Enova XML) czy tez podania bazy źródłowej i docelowej (Optima, Enova).
System symfonia z kolei wymaga w zależności od szablonu informacji o rozliczeniach czy tez generowania odrębnego pliku kontrahentów. Wszystkie te parametry zdefiniujemy tak jak pokazuje to ilustracja 8. Tutaj też możemy podać domyślnego klienta gotówkowego czy rozliczeniowego.

Obrazek
rysunek 9

Jeśli eksportujemy dekrety wymagane jest ich zdefiniowanie tak jak pokazuje ilustracja 9.
Tworzenie dekretów może odbywać się poprzez schematy – na ich podstawie konta mogą być utworzone z danych skojarzonych z asortymentami, stawkami VAT. Poszczególne mnemoniki w procesie dekretacji są zastępowane danymi pobranymi z DM Plaza

Dotyczy to zwłaszcza eksportu do Symfonia, Inwestrojekt.
Dostępne mnemoniki to:
$C - konto księgowe cennika
$D - drugie konto cennika
$F - Numer płatnika w DM Plaza
$G - Konto grupy asortymentowej
$H - Drugie konto grupy asortymentowej
$I - Konto indeksu asortymentu
$J - Drugie konto indeksu asortymentu
$K - Numer płatnika w DM Plaza + nr pocz. konta
$M - Konto magazynu
$N - Numer kolejny kontrahenta (dok. kasowe) postać Knumer
$O - Numer osoby
$P - Numer płatnika w DM Plaza + nr pocz. klienta
$R -Drugie konto stawki podatku
$S - Konto stawki podatku
$X - Numer zewnętrzny płatnika (systemu FK)
$Y - Konto prefiksu
$Z - Drugie konto prefiksu

Dostępne symbole w definicji dokumentów i rejestrów:
$YY - prefiks

Przykład dla Symfonia symbol "K: oznaczający anlitykę kontrahenta np. 200-K (wyjątek 200-$N).
! w treści konta = konto wyst. bez innych mnemoników

W przypadku dekretacji do programu Sage Symfonia(R) sugerujemy skorzystanie ze specjalnego wzorca importu (np. DMPlaza.ams, handel.ams), pozwalającego na pełniejsze obsłużenie przesyłanych danych.

Prosimy także pamiętać o synchronizacji kontrahentów pomiędzy programami. Często potrzebne jest wykorzystanie funkcji "Uzgodnij kontrahentów". W przypadku Optima i Enova pobranie kontrahentów jest zależne od zaznaczenia odpowiedniej funkcji importu w samym programie księgowym.

RAKS, Optima, Enova XML i Proman nie wymagają definicji dekretów w DM Plaza, Natomiast RAKS, Optima i Enova wymagają zdefiniowanie kategorii (ilustracja 7).

Obrazek
rysunek 10

DM Plaza umożliwia wysłanie gotowego pliku dekretacji do katalogu ftp lub mailem.(Ilustracja 10)

Dekretacja do FK

Po skonfigurowaniu Eksportu wciskamy przycisk "Dekretuj do FK" i po poprawnym przygotowaniu danych możemy wybrać dokumenty, które zostaną przesłane (rysunek 11). Nie można jednocześnie eksportować hotelu i sprzedaży fiskalnej.

Obrazek
rysunek 11

Enova TXT

: 2014-08-20, 22:43
autor: jevkoo
IMPORT Z PLIKÓW TXT (Dodatek Enova TXT)

Na samym początku należy zainstalować dodatek Importy księgowe (enova txt), w tym celu niezbędne jest zakupienie odpowiedniej licencji dla tego dodatku.
Następnie trzeba wprowadzić licencje dla dodatku, wybierając z menu Pomoc > Licencje dodatków.
Następnie do katalogu Assemblies należy skopiować plik EnovaTXT.IO.dll
Uwaga!
Aby dodatek działał poprawnie należy po wykonaniu powyższych czynności ponownie uruchomić program enova.

W pliku konfiguracyjnym EnovaTXT należy określić dane dla importu tj. symbole definicji, opisy, cechy itp.

Obrazek
rysunek 1

Plik konfiguracyjny należy umieścić w katalogu z ustawieniami:

Obrazek
rysunek 2

Po ustawieniu konfiguracji dla importu z pliku EnovaTXT należy usunąć pomocnicze komentarze
Wiersze zaczynające się od <!--

Aby importować plik przy pomocy dodatku Enova TXT, należy w programie enova z menu Plik wybrać polecenie :
Plik >Importuj zapisy > Dokumenty > Z enova TXT (rysunek 3)

Obrazek
rysunek 3

Następnie należy wskazać plik z danymi.
Importowane dokumenty będą widoczne na liście dokumentów w Ewidencji

Axapta

: 2014-08-20, 22:52
autor: jevkoo
Opis mechanizmu importu arkuszy finansowych z systemu Plaza do systemu Axapta.

Mechanizm importu danych z systemu Plaza będzie oparty na formacie XML. Dane będą eksportowane w systemie Plaza do pliku XML i będą następnie importowane w systemie Axapta do dziennych arkuszy finansowych (GL -> Journals -> General Journals oraz Bank -> Journals -> Slip journal).
Dane importowane będą do wcześniej utworzonych arkuszy finansowych z poziomu linii (np. przycisk Functions->import) &#8211; jako transakcje niezaksięgowane.
W przypadku wystąpienia błędu pojawi się log z informacją o błędach &#8211; importujemy tylko kompletne i poprawne transakcje. Podczas importu będą wykonywane standardowe walidacje wykonywane podczas zapisu wiersza arkusza i podczas walidacji poprawności arkusza

Symfonia

: 2014-08-20, 23:01
autor: jevkoo
DM Plaza komunikuje się z programem Sage Symfonia poprzez interfejs wymiany danych zgodny z Handel 2.0 (hmfk.ams, hmffk.ams,plaza.ams) lub za pomocą protokołu Polka (polka.ams)
Wymieniane sa informacje o fakturach
paragonach (zarówno jako poszczególne dokumenty jak i jako raport fiskalny z dnia)
dokumentach kasowych KP KW jako raport kasowy z dnia
kontrahentach (informacje mogą być uzgadniane z DM Plaza
dokumentach magazynowych.
W zależności od wybranego protokołu są dostępne opcje transferu informacji do rejestru VAT, rozrachunków lub księgowanie równoległe.
Ważne
Jeśli w dokumencie kasowym chcemy, aby występował pracownik zamiast kontrahenta osoba na dokumencie (nie płatnik) musi być pracownikiem firmy. Oznacza to, że w profilu osoby musi miec zaznaczony rodzaj osoby: "pracownik".
Pracownik otrzyma identyfikator jak jego numer zewnętrzny, w przypadku braku takiego numer przyporządkowanej firmy.

: 2014-08-29, 12:45
autor: AJP_Kuba
!CDATA dla optimy nie jest wymagana, jedynie zalecana, bo umożliwia przesłanie znaków niedopuszczalnych w xml. W praktyce, najczęściej problem pojawiał się np ze znakiem & w nazwie kontrahenta - interfejs dmplaza nazwy kontrahenta nie pakował do !CDATA; chyba dalej tego nie robi, ale zmienia & na AND (TIP: w xml powinno być & )
osobą wprowadzająca jest administrator
Co zrobi plaza, przy imporcie przelewów, gdy administrator nie będzie miał ID = 1? czy przyjęto inne założenie?

: 2014-09-08, 19:58
autor: jacqueline
Zgadza się.
W DM Plaza dodatkowo istnieje funkcja, która pozwala na zamianę wszystkich dwuznacznych nazw np & na and lub ' na "
Podczas eksportu w większości przypadków & jest zapisywany automatycznie jako &&

: 2014-09-12, 11:30
autor: AJP_Kuba
A gdzie jest ta funkcja? Zamianę & na AND widziałem w samym eksporcie przez pfkinterface do optimy, docelowy xml miał podmienione znaki specjalne, ale nie jest to konfigurowalne (a przynajmniej nie znalazłem).
Zamiany & na && nie widziałem - zależy od docelowego formatu eksportu?
Sam znak ' nadal jeszcze gdzieś robi problem - a na pewno wersje z początku roku jeszcze robiły. Pamięć może mnie mylić, ale chyba była to sytuacja, gdy w nazwie płatnika występuje ' i wystawiamy na niego fakturę przez "nalicz rachunki i wystaw fakturę". Albo gdy ma jednocześnie rozliczaną fakturę zaliczkową?

Odp:
& na && zamieniane jest tylko przy tekstowym eksporcie do Enova. W każdej innej sytuacji to zamiana & na AND

edit 2
w nowej wersji dla eksportu do XML & zamieniamy na &


No, nie w każdej - o ile & jest zmieniane na AND w nazwie, to już w uwagach nie. Czyli przy eksporcie do np. optimy, znaczek & w podstawie wystawienia faktury rozwala całego xmla. Dziwny to parser xml, który bez zająknięcia wystawia niepoprawnego xmla. Zatem trzeba koniecznie ustawiać eksport do !CDATA i liczyć na to, że po drugiej stronie nie ma podobnie sprytnego "parsera xml", który zaczyta znacznik jako część treści...

: 2014-10-04, 15:45
autor: jevkoo
Ważna informacja.
Zmiana nazwy kategorii w eksporcie do Optimy nie powoduje automatycznego przypisania asortymentu do nowej kategorii.
Optima pamięta GUID kategorii i mimo zmiany nazwy w DM Plaza przypisze asortyment do poprzednio użytej nazwy
Zatem gdy zmienimy kategorie w Optimie, to w DM Plaza dopisujemy nowe i przypisujemy do asortymentu.
Można oczywiście wykasować GUID w bazie Optimy.

Uzupełnienie konfiguracji dla komunikacji z Enova

: 2014-10-13, 12:18
autor: jevkoo
Uzupełnienie konfiguracji dla komunikacji z Enova
Możliwe jest zaczytywanie danych z Enova tak aby sprawdzić czy dany klient jest już w systemie.
DM Plaza "uczy się" powiązań z Enova sprawdzając czy wzorzec firmy znajduje się w bazie Enova.
Aby poprawnie zdefiniować takie połączenie należy zaznaczyć w konfiguracji interfejsu "używaj powiązań płatników":

Obrazek

Poszczególne wartości to:
1. Podstawowy - zgodny NIP i nazwa
2. Zgodny NIP - pytaj o powiązanie
3. Zgodny NIP - nie pytaj o powiązanie

Dla pierwszej wartości NIP i nazwa muszą być zgodne co do znaku
W przypadku wybrania Zgodny NIP - pytaj o powiązanie system będzie pytał o kontrahenta mimo zgodności NIPów. W przypadku wystąpienia więcej niż jednego kontrahenta spełniającego ten warunek wyświetli ich listę.
Dla ostatniej wartości system nie spyta o powiązanie, lecz je od razu zaakceptuje dla pierwszej krotki spełniającej warunek zgodnego NIPu.

W przypadku jeśli system nie znajdzie NIP lub NIP firmy w DM Plaza jest pusty będzie szukał po nazwie starając się dopasować do maski Nazwa%. Dotyczy to odpowiednio ustawień 1 i 2.

System DM Plaza musi być połączony z Enova
Obrazek
Minimalny poziom uprawnień dla tego użytkownika to db_datareader

Powiązania są realizowane poprzez "skojarzenia" dostępne z poziomu DM Plaza w bazie klientów (płatników) i tam mogą modyfikowane.