Update do 4224 - procedura ZAL_WART_FAKT_ZALICZK_WAL

Jak każdy program i nasza DM Plaza nie jest wolna od błędów - prosimy opiszcie je - szybciej zostaną naprawione
AJP_Kuba
Ekspert
Posty: 155
Rejestracja: 2009-06-05, 07:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Update do 4224 - procedura ZAL_WART_FAKT_ZALICZK_WAL

Post autor: AJP_Kuba »

Po aktualizacji do tej wersji zauważyliśmy problem z fakturami - zatwierdzając dokument otrzymujemy komunikat o braku procedury ZAL_WART_FAKT_ZALICZK_WAL
Przy kontroli tabel, procedura nie jest odtwarzana, informacja głosi: Procedury osadzonej "ZAL_WART_FAKT_ZALICZK_WAL" nie dodano. Prawdopodobnie zapisano w bazie wcześniej.,
Komunikat nie jest do końca zgodny z prawdą - procedura nie jest zakładana, ale w bazie nie istnieje; podejrzenie: przyczyna tkwi w błędnej treści.

na szybko:
jest
f.firma_id = :FirmaID (f.osoba_id = :OsobaID)
powinno być (chyba)
f.firma_id = :FirmaID and (f.osoba_id = :OsobaID)
Awatar użytkownika
jevkoo
Administrator
Posty: 482
Rejestracja: 2009-05-17, 19:28
Lokalizacja: Skoczów

Post autor: jevkoo »

Bardzo dziękuję za znalezienie błędu. Poprawiłem.
AJP_Kuba
Ekspert
Posty: 155
Rejestracja: 2009-06-05, 07:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: AJP_Kuba »

Plaza v4233 - czyli najnowsza, jaką dostałem
Program nadal nie odtwarza tej procedury przez kontrolę bazy danych - czyli w tej wersji nadal mamy błąd składniowy.
Poprawka dotycząca składni to jedno, ale wyłapałem właśnie błąd w samym działaniu procedury: gdy zostanie użyta, od faktury końcowej zamiast faktury zaliczkowej odjęty zostanie fiskalizujący ją paragon (szary). Aby procedura została użyta, zaliczka musi być wybierana przez tę procedurę, czyli gdy zamykamy formatkę edycji faktury pojawi się informacja o znalezionych zaliczkach płatnika ("znaleziono nierozliczone zaliczki dla tego płatnika na kwotę X. Czy chcesz je rozliczyć? TAK/NIE"). W uwagach dostaniemy wyraźną informację, że dokument pomniejszono o paragon nr ...
No i najlepsze: jeśli zauważę błąd i anuluję fakturę rozliczającą, to zarówno faktura zaliczkowa, jak i paragon do niej będą aktywnymi dokumentami zaliczkowymi, czyli ich suma sprzedaży będzie w podsumowaniu zliczona, czyli mam zawyżoną sprzedaż.

edit:
Myślałem, że najlepsze za nami... ale przecież omawiana procedura nie sprawdza statusu zaliczki. Wystawiając kolejne faktury dla danego płatnika, paragony już rozliczone są ponownie wciągane do rozliczenia dokumentu.

Procedura nie wykonuje też nigdy części w warunkach:
- firmaId> 0 and osobaId >0
- meldunekId > 0
- grupaId > 0
bo są otoczone przez (firmaId > 0 and osoba_id < 1) (ta linia jest powtórzona)

Opieram się o kod procedury, jaki wyciągnąłem fbtrace'm - większość procedur ma w kodzie komentarz, przez co nie widać ich ciała w edytorach bazy.
Awatar użytkownika
jevkoo
Administrator
Posty: 482
Rejestracja: 2009-05-17, 19:28
Lokalizacja: Skoczów

Post autor: jevkoo »

Fakt - powtórzona linia (ewidentny bład) powodował brak realizacji innych warunków.
Co do tego, ze brany jest do rozliczenia paragon, a nie faktura - wydaje się, ze tak nie jest.

Zresztą procedura jako taka nie rozlicza tylko pokazuje dostępne dokumenty zaliczkowe.
AJP_Kuba
Ekspert
Posty: 155
Rejestracja: 2009-06-05, 07:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: AJP_Kuba »

Po wgraniu procedury w postaci z listopada, i zmianie z mojego zgłoszenia, efekt jest taki, jak opisałem. Po wykonaniu procedury dostajemy listę ID paragonów, i plaza ściąga z faktury te paragony.

Rozszerzyłem nieco zapytanie z wykonywanej części procedury, aby pokazywał wartość FAKTURA_RODZAJ zwracanych dokumentów:

Kod: Zaznacz cały

select f.faktura_id,f.FAKTURA_WART_BRUTTO,f.FAKTURA_WART_BRUTTO_EUR,
f.faktura_rodzaj
 from faktura f 
left outer join FAKTURA ff on ff.FAKTURA_NA_PODST_ID= f.FAKTURA_ID
 AND ff.FAKTURA_RODZAJ in &#40;102,105&#41;
     where f.firma_id = &#58;FirmaID
     AND f.FAKTURA_ZALICZKOWA=1
     AND f.FAKTURA_ANULOWANA <> 1
      and ff.FAKTURA_NA_PODST_ID IS NULL 
A co do tego, jaki dokument jest odejmowany - jeśli w uwagach faktury końcowej mam informację, że pomniejszono o paragon nr X, w rozliczeniu nie ma pozycji, które nie idą na fiskal, a po anulacji faktury końcowej do aktywnych dokumentów jest przywracany paragon (dotąd szary), to wydaje mi się, że odejmowany jest jednak paragon.

Czy samą procedurę (poprawioną) można gdzieś pobrać? Może "poprawilem" obejmuje też inne zmiany w kodzie, które zmieniają nie tylko możliwość wgrania procedury do bazy?
AJP_Kuba
Ekspert
Posty: 155
Rejestracja: 2009-06-05, 07:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: AJP_Kuba »

Przyczyna: SprawdzanieZaliczekEUR = 1

Po zmianie na 0 odejmowane są aktywne dokumenty zaliczkowe.
ODPOWIEDZ